Dnes je 26. 02. 2018    Svátek má Dorota, zítra Alexandr.
Javorník

Pamětihodnosti, zajímavosti obce - Javorník - Mikroregion Svitavsko

Svitavsko

Pamětihodnosti, zajímavosti obce

Javorník - pozdně barokní kostel Nejsvětější Trojice, postaven kolem roku 1800 s hranolovou věží. Zařízení je z první poloviny 19. století.

Pamětihodnosti

Kostel Nejsvětější Trojice je majetkem obce. Počátkem 90. let 20. století obec financovala rozsáhlou opravu kostela. Ta se týkala interiéru i exteriéru. V r. 2001 muselo dojít k dalším vnitřním stavebním úpravám, protože interiér napadla dřevomorka. 

V kapli jsou od počátku 90. let 20. století pravidelně pořádány vánoční koncerty, na kterých vystupoval několikrát pěvecký sbor Dalibor, poté Českomoravská hudební společnost (nyní Čechomor) a v posledních letech hudební sdružení svitavských muzikantů pod vedením populárního Franty Černého Chvála Bohu a pěvecký sbor Červánek ze Svitav pod vedením Karla Saxe.

Východně od obce se nachází pramenná oblast řeky Svitavy s lesním jezírkem a naučnou stezkou. a kolem Javorníka vede naučná stezka pro pěší i cyklisty Českomoravské pomezí, kterou vybudoval Mikroregion Svitavsko s dotací Pardubického kraje.

Ceskomoravske pomezi

Stezka byla oficiálně otevřena mj. za účasti starostů Svitav a Javorníka (V. Koukal a Z. Bouška) a historika Radoslava Fikejze (viz. foto).

Otevření naučné stezky Českomoravské pomezí

Menu

Anketa

Není vypsána žádná anketa

Odkazy

EU

Pardubický kraj

Czechpoint

Javorník

Javorník

Kontakt

Obecní úřad               Javorník 26                          568 02 Svitavy

javornik.obec@tiscali.cz

tel.: 461 311 426

Vítá Vás obec Javorník